Uudised

Leiutamisest ja leidlikkusest

Kui möödunud nädalavahetusel sai Maamessil imetleda erinevaid põllutöömasinaid, siis on olnud aegu, kui maaharimine pole alati olnud nii lihtne ning kõik maatööd on ära tehtud käsitsi. See aga muutis inimesed leidlikuks.

Mootoriga töötavad/pöörlevad kõplad leiutas 1912. aastal Arthur Clifford Howard, kes hakkas eksperimenteerima pöörlevate kultivaatoritega mullaharimist. Algul kasutas ta isa aurutraktorite mootorit toiteallikana, kuid siis avastas, et maapinda saab harida ka ilma künnikihi tihese tekketa, mis on loomulik tavalise künni puhul. Tema varasem leiutis loopis mulda küljesuunda, kuni ta seda täiustas ja leiutas L-kujulise tera, mis on paigaldatud laialdaselt paiknevatele flantsidele, mis on kinnitatud väikese läbimõõduga rootorile.

Pildil mootoriga kultivaator, mis on leiutatud aastal 1948.

 

 

 

 

 

 

 

 

Paljude teiste ammu leiutatud lahendustega saate tutvuda näitusel “Peedist pesumasin”, mis on avatud  24. apr. 2024 – 21. sept. 2025.

“Peedist pesumasin” on kolme muuseumi – Eesti Põllumajandusmuuseum, Eesti Maanteemuuseum ja Tartu Linnamuuseum – ühisnäitus Tartu 2024 Kultuuripealinn põhiprojektina.

Selle näituse eesmärk on tutvustada nõukogudeaegset isetegemist ja leiutamist ehk teisisõnu viidata tolleaegsete inimeste leidlikkusele ja nutikusele.

Loe lähemalt siit:

https://tartu2024.ee/programm/peedist-pesumasin-leidlikkus-maal/

 

Tagasi

KÄOSAARE patendivolinikud pakuvad IP Scan ja ...

Euroopa Liidu Intellektuaalomandi Amet (EUIPO) on juba mitmendat aastat vahendanud väikese ja keskmise suurusega ettevõtetele intellektuaalomandi registreerimise...

“IAM Research 2024: Patent 1000” tunnustas KÄ...

IAM Research 2024 on nimetanud patendibürood KÄOSAAR ühena maailma juhtivatest patendibüroodest, sealjuures eraldi ära märkidesmeie patendivolinikke Kristiina...